Warstwa diamentu na narzędziach do drewna litego

INNOWACYJNE POWŁOKI | ITA TOOLS oferuje narzędzia z powłoką NaDia

Rozwój branży obróbki drewna powoduje wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie narzędzi o wydłużonym okresie eksploatacji.

Obrabianie drewna litego odbywa się obecnie głównie za pomocą narzędzi z ostrzami wykonanymi z węglika spiekanego – w przypadku drewna twardego albo ze stali szybkotnącej o różnej zawartości wolframu – przy obróbce drewna miękkiego. Narzędzia tego typu mają krótszą żywotność w porównaniu do diamentu polikrystalicznego (PCD), który z różnych względów nie może być wykorzystany w tego rodzaju obróbce. Powoduje to częstsze wymiany narzędzi, a to z kolei dłuższe czasy przestoju maszyn.

Rozumiejąc te problemy, firma ITA TOOLS przygotowała dla wszystkich producentów drewnianych mebli, drzwi i okien ofertę narzędzi powlekanych.

Powłoka NaDia, którą ITA Tools jako jedyna firma oferuje na polskim rynku, jest przeznaczona do pracy przede wszystkim w drewnie litym, zarówno miękkim, jak i twardym. Powlekanie takich narzędzi odbywa się metodą DLC. Proces polega na dokładnym, etapowym oczyszczeniu powierzchni, a następnie próżniowym nanoszeniu kolejnych warstw, zawierających cząstki diamentu. Główną zaletą powłoki NaDia jest znaczące przedłużenie żywotności narzędzi z ostrzami HM i HSS. Warstwa diamentu na ostrzach obniża współczynnik tarcia do 0,003, co ogranicza przywieranie materiału do narzędzia i znacznie ułatwia odchodzenie wiórów. Te procesy z kolei mają istotny wpływ na ograniczenie nagrzewania się narzędzia, co przekłada się na jego wydłużoną żywotność.

Frez spiralny z powłoką NaDia. Powłoka diamentowa
Frez spiralny z powłoką NaDia przeznaczony do otworów pod zamek

Grubość powłoki diamentowej jest mniejsza niż 1 mikron, co nie powoduje efektu zatępienia krawędzi ostrza. Niezaoblone ostrze pracuje płynniej i pozostawia bardzo dobrze wykończoną krawędź. Narzędzia powlekane mają już bardzo duże grono zwolenników, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Użytkownicy zauważają, że ich żywotność w stosunku do narzędzi niepowlekanych wydłuża się nawet czterokrotnie. Z racji przeznaczenia powłoki do pracy w drewnie litym, najczęściej pokrywanymi narzędziami są frezy spiralne monolityczne oraz noże strugarskie.

noże strugalskie z powłoką
Noże strugarskie z powłoką NaDia pracują czterokrotnie dłużej

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości powlekanych frezów, zaleca się używanie ich w uchwytach termo zaciskowych, będących w ofercie ITA Tools, ze względu na wyeliminowanie problemu bicia, które bezpośrednio przekłada się na żywotność narzędzia.