Specjalizacją Fisch Tools są wiertła i świdry do drewna

Stale rosnąca popularność wyrobów i konstrukcji z drewna litego a w szczególności domów szkieletowych narzuca coraz większe wymagania dla narzędzi skrawających.

Wykonawcy domów szkieletowych na co dzień mierzą się z koniecznością wykonywania setek otworów i odwiertów niezbędnych do połączenia konstrukcji, wykończenia wnętrza czy montażu instalacji. Do tego dochodzą nieoczekiwane sytuację podczas montażu domu u klienta lub dodatkowe modyfikacje, które wykonywane są zazwyczaj na miejscu za pomocą elektronarzędzi takich jak wiertarko-wkrętarki czy frezarki. W takich sytuacjach liczy się przede wszystkim skuteczne narzędzie, które poradzi sobie z przewierceniem kilkunastu a nawet kilkudziesięciu centymetrowej belki. Austriacki producent FISCH TOOLS posiada ponad 60 letnie doświadczenie w produkcji narzędzi do obróbki drewna litego. Ich specjalizacją są wiertła, począwszy od wierteł piórkowych, szalunkowych, spiralnych po specjalistyczne rozwiązania jak świdry do drewna oraz wiertła Forstera Wave Cutter.

Wiertło Forstnera Wave Cutter Multi Function
Wiertło Forstnera Wave Cutter Multi Function

Jednym z najciekawszych rozwiązań, które oferuje producent są wiertła Forstnera Wave Cutter Multi Function – wiertło o modułowej konstrukcji, w którym możemy zmieniać w zależności od potrzeb wiertło prowadzące, pilot centrujący oraz dokładać przedłużki dzięki czemu długość całkowita wiertła można zwiększyć nawet 4 krotnie.

Wiertło Forstnera Wave Cutter z przedłużką
Wiertło Wave Cutter z przedłużką

Tajemnica efektywności wiertła

Wiertło przypomina klasyczne wiertło puszkowe, natomiast tajemnica jego efektywności kryje się w „pofalowanym” ostrzu nacinającym. Taka geometria minimalizuje tarcie powstające podczas wiercenia i sprawia że wiertło się mniej nagrzewa. Dzięki temu otwór ma idealnie wykończone krawędzie i nie nosi śladów przypaleń. Ostrza wybierające są ustawione pod optymalnym kątem wspomagając wyrzut wióra. Całe wiertło to monolityczna, odlewana konstrukcja o idealnym wyważeniu. W połączeniu z sześciokątnym trzpieniem wiertła Wave Cutter charakteryzują się niezwykłą dokładnością i współosiowością.

Falowana geometria ostrza wiertła Forstnera
Falowana geometria ostrza

Dzięki modułowej budowie zwykłe wiertło Wave Cutter można przekształcić w narzędzie do wiercenia pod dużym kątem. Wymienne piloty lub wiertła prowadzące osadzamy w otworze na wcisk. Otwór i trzpień wiertła mają kształt stożka co gwarantuje idealne trzymanie bez dodatkowego zabezpieczenia śrubkami. Pozwala to na szybką wymianę wierteł w zależności od konkretnej potrzeby. Do wyboru mamy wiertła prowadzące o średnicy 4 mm i długości 63 lub 43 mm a także pilot prowadzący 4 mm.

Wiercenie pod kątem z wiertłem prowadzącym
Wiertła prowadzące ułatwiają wiercenie pod kątem

W przypadku wiercenia głębokich otworów producent przewidział przedłużki o długościach od 90 do 250 mm. Dodatkowo możemy je łączyć co daje nam możliwość osiągnięcia blisko 400 mm długości przy zachowaniu idealnego wyważenia narzędzia. Wiertła występują w średnicach od 15 do 50 mm.

idealne wykończenie otworów
Efektem stosowania wiertła Wave Cutter jest idealne wykończenie otworów

Wiertło Forstnera Wave Cutter to niezastąpione narzędzie pozwalające na wiercenie różnorodnych otwór, płytkich, głębokich, ślepych i przelotowych. A co ważne wiertła prowadzące ułatwiają wiercenie pod kątem co jest szczególnie przydatne przy pracach z wspominanym konstrukcjami ciesielskimi.