System frezowania pod zawiasy wpuszczane

W poprzednich wpisach prezentowana była dłutownica pod zamki drzwiowe Virutex FC116U, natomiast do produkcji i renowacji drzwi i okien przeznaczona jest frezarka pod zawiasy FR129VB

Oprócz oczywistej funkcji frezowania gniazda pod wszystkie rodzaje tradycyjnych zawiasów drzwiowych, frezarka FR129VB pozwala na wykonanie gniazda pod zawiasy wpuszczane, niewidoczne, do tzw. drzwi bezprzylgowych.

– Jest to jedyne na rynku rozwiązanie, które pozwala na osadzenie wszystkich popularnych na rynku zawiasów wpuszczanych takich producentów, jak Argenta, Simonswerk czy Kubica – mówi Adrian Mrozowski, koordynator ds. obsługi klienta w firmie ITA TOOLS, która jest dystrybutorem maszyn i narzędzi hiszpańskiej firmy VIRUTEX. – Wymienne szablony umożliwiają zastosowanie w drzwiach różnych zawiasów.

System Virutex do montażu zawiasów opiera się na frezarce ręcznej o mocy 1000 W, połączonej na stałe z aluminiową prowadnicą, która pozwala na zamontowanie frezarki bezpośrednio na skrzydle drzwiowym lub ościeżnicy i umożliwia pracę zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Mozliwa jest praca zarówno w pionie, jak i poziomie
Możliwa jest praca zarówno w pionie, jak i poziomie

Maksymalny rozstaw klamer mocujących zestaw na drzwiach to 200 mm, a minimalny 33 mm. Szablony do zawiasów dokupuje się do konkretnego modelu i producenta. Istnieje także możliwość wykonania szablonu na indywidualne zamówienie, np. w przypadku zawiasów specjalnych.

Zalety konstrukcji

Tradycyjne frezowanie pod zawiasy odbywa się z użyciem frezu prostego, a maksymalna średnica robocza narzędzia to 32 mm. Maksymalna głębokość frezowania pod standardowe zawiasy to 11 mm. Frezowanie pod zawiasy wpuszczane na głębokość do 40 mm wykonuje się z użyciem zestawu specjalnego frezu z ostrzami wymiennymi o średnicach 14, 15, 16 i 20 mm, o długościach roboczych 11 mm. Frez pozwala na wykonanie gniazda w kilku przejściach. Maksymalny wymiar gniazda przy frezie 16 mm to 161 x 70 mm. Virutex FR129VB to prosta, a zarazem przemyślana konstrukcja.

frez pod zawiasy
Frez pod zawiasy wpuszczane

Prowadnica do frezarki dostarczana z urządzeniem w standardzie pozwala na instalację 3-4 zawiasów bez mierzenia i oznaczania. Po wykonaniu pierwszego gniazda kolejne robione są automatycznie poprzez przesuwanie prowadnicy.

Frezowanie pod zawiasy bezpośrednio na skrzydle drzwiowym
Prowadnica do frezarki pozwala na zamontowanie bezpośrednio na skrzydle drzwiowym

Taki system pozwala również na wykonywanie serii drzwi bez przestawiania czy ponownego ustawiania maszyny. Ponieważ na rynku pojawiają się zawiasy o większej głębokości i długości, producent przewidział dodatkową prowadnicę. Umożliwia ona frezowanie odpowiednich gniazd w dwóch etapach.

Frezarka FR129VB to rozwiązanie czyniące zawiasy do tzw. drzwi bezprzylgowych bardziej dostępnymi dla stolarzy i klientów, którzy nie wykorzystują maszyn CNC, a prace związane z montażem i naprawą drzwi mogą wykonać bezpośrednio u klienta.