Sukces rzemiosła tkwi w szczegółach

W warsztatach produkcji drewnianych mebli koniecznym narzędziem jest strugnica, zwana także stołem stolarskim lub warsztatowym.

W domach, biurach i miejscach pracy dominują meble wykonane z płyty wiórowej. Jednak prawdziwe stolarstwo stoi drewnem. Istnieje wiele firm specjalizujących się w obróbce drewna i produkcji mebli właśnie z tego surowca. Wyposażone są one w najnowocześniejsze maszyny do obróbki. Są jednak takie warsztaty, gdzie stolarze, rzemieślnicy, a właściwie artyści tworzą prawdziwe dzieła sztuki, unikalne meble. W takich warsztatach koniecznym narzędziem jest strugnica,  zwana także stołem stolarskim lub warsztatowym.

W przypadku stołów czeskiej firmy RAMIA, której przedstawicielem na Polskę jest ITA TOOLS, jest to drewno bukowe.

 

struganie elementu z wykorzystaniem docisku
Struganie elementu z wykorzystaniem docisku.

Starannie wykonane łączenie blatów metodą na tzw. jaskółczy ogon oraz precyzyjnie wykonane inne szczegóły powodują, że taka strugnica nie tylko posłuży przez lata, ale jest też ozdobą warsztatu stolarskiego.

stoły warsztatowe Premium firmy RAMIA
Model Premium strugnicy stolarskiej firmy RAMIA.

W ofercie znajduje się kilka modeli w różnej konfiguracji, co powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie i dostosuje wyposażenie do swoich potrzeb. Stół warsztatowy wyposażony jest zazwyczaj w dwa masywne dociski ze stalową śrubą, co zapewnia pewne mocowanie obrabianego elementu. Powierzchnia docisku zabezpieczona jest przez filc.

cięcie z wykorzystaniem docisku bocznego
Cięcie z wykorzystaniem docisku bocznego.

Na powierzchni blatu i ramie stołu znajdują się liczne otwory pod imaki, do mocowania elementów. W zestawie ze stołem dostarczane są okrągłe imaki stalowe. Pod blatem znajdują się szuflada oraz półka dolna. Stoły można rozbudowywać o dodatkowe szafki na narzędzia i akcesoria ułatwiające pracę.

obróbka siedziska zamocowanego na imakach
Obróbka siedziska zamocowanego na imakach.

Producent przygotował modele PRO dla warsztatów rzemieślniczych, Hobby – dla użytkowników domowych oraz serię stołów dla szkół. Pełna oferta stołów RAMIA dostępna jest u partnerów handlowych ITA TOOLS oraz sieci dystrybutorów Premium Tools.

Zapoznaj się z katalogiem narzędzi do obróbki drewna.