Dzięki pełnej automatyzacji załadunku i ostrzenia oraz precyzji ruchu robota do 3 mikronów ITA TOOLS gwarantuje bardzo szybkie wykonanie usługi ostrzenia
Od początku istnienia firma ITA TOOLS specjalizuje się w doborze profesjonalnych narzędzi pracujących w przemyśle meblarskim i stolarskim, ale też w ich serwisowaniu.
Dzięki profesjonalnej ostrzarni, zlokalizowanej w Mielcu, oferuje nową jakość serwisu ostrzenia narzędzi diamentowych i VHM. Doświadczeni operatorzy radzą sobie nawet z najbardziej skomplikowanym zadaniem. Mają do dyspozycji nowoczesny park maszyn takich producentów, jak Walter i Vollmer.
– Jesteśmy w stanie ostrzyć wszystkie rodzaje narzędzi diamentowych: frezy trzpieniowe proste i profilowe, frezy nasadzane proste i profilowe, piły i podcinaki oraz wiertła – mówi Dariusz Michalik, menedżer ds. ostrzenia i regeneracji narzędzi w ITA TOOLS.
– Serwisowane narzędzia są ponownie mierzone z dokładnością do 0,01 mm oraz wyważane dynamicznie w normie G2,5. Dysponując jednym z najnowocześniejszych serwisów narzędzi na świecie, jesteśmy w stanie zaoferować bardzo krótkie terminy realizacji, zapewniające ciągłość produkcji u naszych klientów. Ostrzenie narzędzi diamentowych laserem to następna nowość, która z nowym rokiem zostanie zaoferowana klientom tej profesjonalnej ostrzarni ITA TOOLS.
– Przygotowujemy kolejną halę, bo niedawno w Mielcu rozpoczynaliśmy od siedmiu maszyn i dziesięcioosobowego zespołu, a obecnie mamy już jedenaście maszyn, natomiast w połowie przyszłego roku spodziewany się dostawy kolejnych pięciu automatów ostrzarskich – dodaje Dariusz Michalik. – Wprowadzimy też niebawem specjalne oprogramowanie dla klientów, dotyczące prowadzenia gospodarki narzędziowej.
Na wrześniowej Dremie na stoisku ITA TOOLS zaprezentowano kolejną, piątą maszynę zakupioną w firmie Walter, ale pierwszą ze zrobotyzowanym załadunkiem narzędzi diamentowych do ostrzenia.
Jest to Walter Helitronic Diamond Evolution, ze zrobotyzowanym załadunkiem Fanuc

– Dzięki pełnej automatyzacji załadunku i ostrzenia oraz precyzji ruchu robota do 3 mikronów możemy zagwarantować bardzo szybkie wykonanie usługi ostrzenia – mówi menedżer ds. ostrzenia i regeneracji narzędzi. – Można na niej ostrzyć zarówno narzędzia diamentowe, jak i HM, HAM i VHM, czyli wszystkie wiertła z naszego firmowego katalogu, ale też głowice jeżowe bądź narzędzia trzpieniowe z wlutowanymi płytkami HM oraz wszystkie frezy spiralne. Dzięki temu, że mamy zrobotyzowaną maszynę, możliwe jest zaprogramowanie pracy ostrzenia każdego narzędzia i zajęcie się obsługą innej maszyny, a robot będzie kolejno podawał narzędzia na stanowisko ostrzenia, które nie wymaga ingerencji operatora podczas tej operacji.
Maszyna jest wysoce precyzyjna, zważywszy, że pozycjonowanie wykonywane jest z dokładnością do kilku mikronów. Najpierw wykonywany jest proces erodowania tarczą wolframowo-miedzianą, a po wyostrzeniu odbywa się szlifowanie korpusu tarczą diamentową. Ostrzarnia w Mielcu pracuje na trzy zmiany, żeby maksymalnie szybko realizować zlecenia. Coraz więcej firm wyposaża maszyny w narzędzia diamentowe i zwiększa produkcję, więc ważny jest czas realizacji, od momentu odebrania narzędzia, do dosłania po ostrzeniu.
W każdym rejonie kraju handlowcy konsultanci ITA TOOLS podjeżdżają do klientów i organizują proces związany z odbiorem i dostawą narzędzi do ostrzarni oraz zwrotem do klienta.
Janusz Bekas, artykuł ukazał się w „Gazecie Przemysłu Drzewnego” 10/2017