Pierwszy automat szlifierski z robotem

Dzięki pełnej automatyzacji załadunku i ostrzenia oraz precyzji ruchu robota do 3 mikronów ITA TOOLS gwarantuje bardzo szybkie wykonanie usługi ostrzenia

Od początku istnienia firma ITA TOOLS specjalizuje się w doborze profesjonalnych narzędzi pracujących w przemyśle meblarskim i stolarskim, ale też w ich serwisowaniu.

Dzięki profesjonalnej ostrzarni, zlokalizowanej w Mielcu, oferuje nową jakość serwisu ostrzenia narzędzi diamentowych i VHM. Doświadczeni operatorzy radzą sobie nawet z najbardziej skomplikowanym zadaniem. Mają do dyspozycji nowoczesny park maszyn takich producentów, jak Walter i Vollmer.

– Jesteśmy w stanie ostrzyć wszystkie rodzaje narzędzi diamentowych: frezy trzpieniowe proste i profilowe, frezy nasadzane proste i profilowe, piły i podcinaki oraz wiertła – mówi Dariusz Michalik, menedżer ds. ostrzenia i regeneracji narzędzi w ITA TOOLS.

– Serwisowane narzędzia są ponownie mierzone z dokładnością do 0,01 mm oraz wyważane dynamicznie w normie G2,5. Dysponując jednym z najnowocześniejszych serwisów narzędzi na świecie, jesteśmy w stanie zaoferować bardzo krótkie terminy realizacji, zapewniające ciągłość produkcji u naszych klientów. Ostrzenie narzędzi diamentowych laserem to następna nowość, która z nowym rokiem zostanie zaoferowana klientom tej profesjonalnej ostrzarni ITA TOOLS.

– Przygotowujemy kolejną halę, bo niedawno w Mielcu rozpoczynaliśmy od siedmiu maszyn i dziesięcioosobowego zespołu, a obecnie mamy już jedenaście maszyn, natomiast w połowie przyszłego roku spodziewany się dostawy kolejnych pięciu automatów ostrzarskich – dodaje Dariusz Michalik. – Wprowadzimy też niebawem specjalne oprogramowanie dla klientów, dotyczące prowadzenia gospodarki narzędziowej.

Na wrześniowej Dremie na stoisku ITA TOOLS zaprezentowano kolejną, piątą maszynę zakupioną w firmie Walter, ale pierwszą ze zrobotyzowanym załadunkiem narzędzi diamentowych do ostrzenia.

Jest to Walter Helitronic Diamond Evolution, ze zrobotyzowanym załadunkiem Fanuc

Pierwsze centrum ze zrobotyzowanym załadunkiem narzędzi diamentowych do ostrzenia (foto JB)

– Dzięki pełnej automatyzacji załadunku i ostrzenia oraz precyzji ruchu robota do 3 mikronów możemy zagwarantować bardzo szybkie wykonanie usługi ostrzenia – mówi menedżer ds. ostrzenia i regeneracji narzędzi. – Można na niej ostrzyć zarówno narzędzia diamentowe, jak i HM, HAM i VHM, czyli wszystkie wiertła z naszego firmowego katalogu, ale też głowice jeżowe bądź narzędzia trzpieniowe z wlutowanymi płytkami HM oraz wszystkie frezy spiralne. Dzięki temu, że mamy zrobotyzowaną maszynę, możliwe jest zaprogramowanie pracy ostrzenia każdego narzędzia i zajęcie się obsługą innej maszyny, a robot będzie kolejno podawał narzędzia na stanowisko ostrzenia, które nie wymaga ingerencji operatora podczas tej operacji.

Maszyna jest wysoce precyzyjna, zważywszy, że pozycjonowanie wykonywane jest z dokładnością do kilku mikronów. Najpierw wykonywany jest proces erodowania tarczą wolframowo-miedzianą, a po wyostrzeniu odbywa się szlifowanie korpusu tarczą diamentową. Ostrzarnia w Mielcu pracuje na trzy zmiany, żeby maksymalnie szybko realizować zlecenia. Coraz więcej firm wyposaża maszyny w narzędzia diamentowe i zwiększa produkcję, więc ważny jest czas realizacji, od momentu odebrania narzędzia, do dosłania po ostrzeniu.

W każdym rejonie kraju handlowcy konsultanci ITA TOOLS podjeżdżają do klientów i organizują proces związany z odbiorem i dostawą narzędzi do ostrzarni oraz zwrotem do klienta.

Janusz Bekas, artykuł ukazał się w „Gazecie Przemysłu Drzewnego” 10/2017