Jakość cięcia zależy od… tarczy tnącej

Odpowiednia jakość cięcia jest zależna od ilości i od geometrii zębów oraz typu tarczy

Pilarko-zagłębiarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi używanych w produkcji mebli. Jednak na zadowolenie z pracy tym narzędziem wpływa tarcza tnąca, odpowiednio dobrana do obrabianego materiału.

Kluczem do dobrej jakości cięcia, a co za tym idzie dobrze wykonanego mebla, jest dobór odpowiedniej tarczy tnącej. Mnogość materiałów wykorzystywanych w meblarstwie sprawia, że dziś stolarz musi mieć w swoim warsztacie dużo większy zasób tarcz do cięcia innych komponentów jak płyta wiórowa czy drewno.

Stolarz powinien mieć w zakładzie produkcji mebli różne typy tarcz do cięcia różnych materiałów.

W ofercie włoskiego producenta narzędzi CMT Orange Tools znajduje się najszersza na rynku gama tarcz do zgłębiarek. Dostępne są serie dedykowane do cięcia materiałów takich jak Corian, aluminium, PCV, materiały twarde, plastiki oraz tradycyjne materiały jak płyta wiórowa, MDF i drewno lite.

Szeroki wybór tarcz

W zależności od zastosowania z oferty CMT możemy dobrać tarczę o małej ilości zębów tzw. rzadkim zębem do cięć wzdłużnych drewna czy fornirów, a także piły tzw. wykończeniowe nawet z 56 zębami przy średnicy 160 mm. Odpowiednia jakość cięcia jest zależna także od geometrii zębów, która dzieli się na zęby proste, stosowane najczęściej do rowkowania, zęby naprzemiennie skośnie stosowane do cięcia drewna czy fornirów oraz uzębienie trapezowo-proste do cięcia laminatów i materiałów sztucznych.

Tarcza CMT do cięcia stali „na sucho”

Każdy typ zęba występuje w różnych wariantach kątów natarcia zgodnie z zasadą im twardszy materiał tym mniejszy kąt. Dlatego np. w serii 296 dedykowanej do aluminium kąt natarcia jest ujemny, piła do cięcia plastiku posiada kąt dodatni 5°, piły dedykowane do drewna mają zęby pod kątem dodatnim 10-15°. Dobierając tarcze do ciętego materiału warto skorzystać z katalogu CMT, gdzie tarcze zostały dokładnie opisane pod kątem przeznaczenia, rodzaju zębów i twardości węglika spiekanego, kątów i geometrii. Skorzystanie z tych informacji gwarantuje wysoką jakość cięcia i trwałość tarczy.

Tarcza CMT do włókien cementowych, a także płyt wiórowych, MDF, płyt gipsowo-kartonowych. Eternit®, Swisspearl®, Fermacell®, Ivarplank®, HardiePlank®, HardiePanel®, Corian®, Duroplast®, Formica®
Tarcza do włókien cementowych, a także płyt wiórowych, MDF, płyt gipsowo-kartonowych, Eternit®, Swisspearl®, Fermacell®, Ivarplank®, HardiePlank®, HardiePanel®, Corian®, Duroplast®, Formica®

W katalogu znajdziemy także tabelkę z większością zgłębiarek i pilarek dostępnych na rynku i dedykowanymi tarczami do tych maszyn. Taka forma skraca czas dobierania piły i daje 100% pewność, że jakość cięcia będzie idealna.

Dla użytkowników poszukujących tańszych rozwiązań np. do cięcia elementów do tapicerowania lub prac nie wymagających perfekcyjnej jakości CMT przygotowało serię tarcz „K”. Cechuje ją dobry stosunek ceny do jakości. Dla profesjonalistów dedykowana jest seria Xtreme, gwarantująca najwyższą jakość cięcia.

Użytkownicy pilarek akumulatorowych znajdą dla siebie tarcze serii ITK o niskiej wadze i cienkim zębie, co ogranicza zużycie akumulatora pilarki.

Pełna oferta tarcz CMT dostępna jest u dystrybutorów w całej Polsce, a dostęp do katalogu on-line znajduje się na stornie cmttools.com.pl