Innowacyjny system do połączeń meblowych OVVO

Najcenniejsze jest szybkie zmontowanie i rozmontowanie mebli drewnianych czy płytowych, a teraz twórcy systemu OVVO pracują nad rozwiązaniem do łączenia elementów z płyty komórkowej.

System połączeń
System połączeń OVVO

W trzech krajowych firmach meblowych rozpoczęto pod koniec lata testy produkcyjne innowacyjnego systemu do łączenia płyt meblowych, jednak z jego premierą i promocją firma ITA TOOLS wstrzymywała się do wrześniowych targów Drema i Furnica. Dlatego większego zainteresowania, na skalę dużych zalet rozwiązania, dystrybutor spodziewa się po tych imprezach, ponieważ przez wszystkie targowe dni przy stoisku firmowym, jak i przy punktach informacyjno-demonstracyjnych ustawionych wokół centrów obróbczych i maszyn firm SCM, Homag, ITA oraz Felder, gdzie wykonywano elementy mebli łączonych za pomocą systemu OVVO, gromadziło się wielu zwiedzających.

– Na pewno dobrą promocją systemu połączeń będzie około 80 kompletów mebli dla przedszkola, wykonywanych w czasie targów i po nich w tym systemie, bez użycia jakiegokolwiek innego systemu połączeń – mówi Tomasz Nieciąg, prezes zarządu ITA TOOLS w Krakowie. – System do łączenia płyty meblowej z drewna i innych materiałów jest szybki w montażu i w demontażu, więc produkcja mebli z jego wykorzystaniem jest szybsza i prostsza niż tradycyjne rozwiązanie.

Twórcy demonstrowali patent

Na targowym stoisku ITA Tools swój produkt najlepiej promowali twórcy – Sean Phillips, dyrektor irlandzkiej firmy SANTECH INNOVATIONS LTD oraz Brendan Phillips – dyrektor generalny tej firmy. Pokazywali różne warianty połączeń, zapraszali zwiedzających do złożenia i rozłożenia połączenia, odpowiadali na pytania i ukazywali korzyści z zastosowania systemu OVVO. – Od 2011 r. cały czas rozwijamy nasze rozwiązanie – mówi Sean Phillips. – Staramy się ulepszać połączenia, a przede wszystkim testujemy jego zastosowanie w coraz to nowych materiałach, wykorzystywanych w meblarstwie, stolarstwie, w wykończeniu wnętrz.

twórcy systemu ovvo z prezesem ITA TOOLS
Tomasz Nieciąg – z prawej z twórcami: Seanem Phillipsem – z lewej i Brendanem Phillipsem – w środku

Co kilka miesięcy proponujemy drobne ulepszenia, no i rozwijamy produkcję plastikowych łączników na naszej linii wtryskowej. Koncentrujemy się także na samym materiale tworzywowym, żeby z czasem, gdy wyeksploatowane meble będą poddawane recyklingowi, nie było potrzeby usuwania złączek. W Irlandii zwracamy dużą uwagę na procesy i postępowanie zgodne z zieloną technologią, czyli wykorzystywanie przy produkcji takich materiałów, które pozwolą na szybki i łatwy recykling.

Obecnie system połączeń jest dostosowany do wymogów, które stawiają najwięksi producenci mebli i lokalne przepisy dotyczące utylizacji produktów sklejkowych czy płytowych, zawierających różne kleje. – Nasz polski dystrybutor, czyli firma ITA Tools, która już sprzedaje złącza plastikowe w trzech typach, zaczyna intensywnie promować system do szerokiego zastosowania – mówi Brendan Phillips. – Zainteresowanym wytwórcom dostarczy niezbędne narzędzia do obróbki poszczególnych materiałów oraz wskaże urządzenia i centra obróbcze, które wykonają gniazda pod złącza.

System bez reklamacji

Jak ważny jest w meblach sposób montażu, świadczą informacje od producentów, którzy przyznają, że 70 proc. reklamacji użytkowników mebli związanych jest z zawodnością połączeń mimośrodowych. Wystarczy bowiem podczas montażu mebli nieznacznie skrzywić wkręcenie mimośrodu, żeby nigdy nie móc idealnie połączyć dwóch elementów.

– System OVVO eliminuje te niebezpieczeństwa i frustrujące godziny poświęcone składaniu mebli w paczce – mówi Tomasz Nieciąg. – Złącze OVVO jest niewidoczne i jednocześnie jest jednym z najmocniejszych złączy na rynku. Wytrzymuje nacisk nawet do 150 kg! Żadne inne połączenie nie wytrzymuje takiego nacisku, a nacisk przy tej szerokości złącza nie powoduje jego wyłamania. Opracowane przez twórców podwójne wyfrezowanie we wnętrzu gniazda skutecznie zapobiega wysuwaniu złączki, a jednocześnie sam jej montaż w tym gnieździe jest prosty i nie wymaga na przykład kleju. Zważywszy na upowszechnienie tego systemu, trwają już prace nad automatem do wciskania plastikowej złączki, żeby nie trzeba było wykonywać tego ręcznie. Taki automat może być częścią linii obróbki formatek, tuż za procesem frezowania.

Przygotowana jest zatem technologia pod przemysłową produkcję połączeń.

Będzie system połączeń do płyt komórkowych

– Doskonalenie systemu, o którym wspominałem – dodaje Sean Phillips – objęło także odpowiednie profilowanie kątów obróbki na frezach, które już są tak określone, że element tworzywowy raz wciśnięty w wyfrezowane gniazdo będzie wyłącznie wciskany do dołu, przez co złączka jest bardzo stabilnie osadzona. Jeden kąt blokuje wyciągnięcie elementu do góry, a drugi kąt powoduje dociskanie go do dołu. Frezy i złączki dopasowaliśmy do pełnej automatyzacji procesu montażu.

– Niedawno przedstawiliśmy to rozwiązanie producentom mebli medycznych i ich użytkownikom, którzy są zachwyceni – dodaje prezes ITA Tools. – Meble czy ścianki wewnętrzne, połączone systemem OVVO, które można łatwo rozebrać i złożyć, byłyby wygodniejsze dla utrzymania czystości i higieniczności w placówkach służby zdrowia. Ale także w wielu innych miejscach. Podczas targów pytano o możliwość zastosowania tego systemu do łączenia formatek wykonanych z płyty komórkowej. Okazuje się, że irlandzcy twórcy intensywnie pracują nad takim złączem.

Technologia z szansami na dotacje

W dzisiejszych czasach istotne jest tempo realizacji procesów związanych z wykonywaniem gniazd i instalowaniem złączy.

– W zakładzie stolarskim dysponującym elektronarzędziem do frezowania gniazd na pewno potrwa to dłużej niż na centrum obróbczym któregoś z naszych partnerów – odpowiada Tomasz Nieciąg.

– Dzisiaj do tego systemu można dostosować już wszystkie centra obróbcze i na pewno czas operacji, wykonania złącza OVVO jest krótszy niż choćby operacji wiercenia poziomego i pionowego do mimośrodu.

Centrum obróbczy dostosowany do systemu OVVO
Już wszystkie centra obróbcze, nie tylko SCM, można dostosować do tego systemu

No i dla polskich przedsiębiorców jest ważne, że jest to innowacyjna technologia, a zatem promowana w systemie oceny projektów ubiegających się o unijne dotacje. Pozwala rzeczywiście stworzyć nowe produkty, o dużej wytrzymałości, z wykorzystaniem złączek z recyklingu. Coraz więcej niemieckich firm wprowadza do swojej oferty montaż mebli w tym systemie, więc polscy producenci nie powinni obawiać się tego sposobu montażu. Największą zaletą systemu jest możliwość łączenia tak naprawdę dowolnego materiału, przez co zastosowanie złącza jest ograniczone jedynie wyobraźnią i potrzebą klienta.

Ręczna frezarka dostosowana pod system połączeń ovvo
Połączenia OVVO można wykonać także ręcznymi frezarkami

Jak to działa?

System połączeń OVVO opiera się na trzyelementowej tworzywowej złączce, która łączy ze sobą dowolny materiał za pomocą wciśnięcia na „click”. Opatentowana konstrukcja złączek całkowicie eliminuje konieczność stosowania śrub, klejów i narzędzi podczas montażu.

Istotą połączenia jest złączka składająca się z dwóch gniazd i łącznika, wykonanych z tworzywa sztucznego. Łączenie płyt meblowych za pomocą systemu OVVO jest intuicyjne i proste, bo cała operacja składania wymaga jedynie przyłożenia do siebie elementów i ściśnięcia ich. Charakterystyczny dźwięk kliknięcia zapewnia idealne połączenie. Operacja demontażu i montażu nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi, ponieważ unikatowa konstrukcja gniazda ułatwia operację, która sprowadza się do metody „przesuń i rozłóż”.

Dla każdego typu połączenia są przewidziane minimalne grubości materiałów, aby połączenie było odpowiednio mocne i trwałe. Typ 1240 służy do łączenia materiałów o minimalnej grubości 14 mm, typ 1225 – do łączenia materiałów o minimalnej grubości 12 mm, a typ 0825 – do łączenia materiałów o minimalnej grubości 10 mm. I co ważne – łączenie materiałów jest możliwe pod dowolnym kątem.

Sposób frezowania

Mocną zaletą systemu OVVO jest sposób frezowania otworu pod gniazdo złączki. Jest on wykonywany podczas jednej operacji frezowania i za pomocą jednego frezu. Głębokość frezowania i szybkość posuwu zależą od rodzaju materiału. Maksymalna prędkość obrotowa frezu to 18 000 obr./min. Frezy wykonane są z węglika spiekanego i są dedykowane do konkretnego typu złączki. Występują w dwóch najpopularniejszych rozmiarach trzpienia – 8 mm i 12 mm. Oprócz wersji węglikowej dostępne są również frezy diamentowe, zapewniające duże przebiegi w MDF i płycie wiórowej.

TEKST i FOT.: Janusz Bekas